A MedConnect blogja
Olvass még több aktualitásról, érdekességről és az új HR trendekről az egészségügy folyamatosan változó világából a MedConnect blogon!
Az egészségügyi intézményekben dolgozó szakemberek motivációja és munkahelyi jólléte láthatóan tükröződik a betegellátás minőségében.
A orvosok és szakdolgozók mentális és fizikai egészsége és szakmai fejlődése elengedhetetlen a hatékony, minőségi működés és a munkavállalói elégedettség érdekében. Arról nem is beszélve, hogy segíthet a burnout megelőzésében és a fluktuáció csökkentésében. Egészségügyi fejvadászként és karrier coachként saját szememmel tapasztalom a pozitív hatásait. Olvass tovább, máris mutatom, munkáltatóként hogyan tartható fenn a motiváció és legjobb orvosi team.
Az egészségügy sok szempontból különösen terhelt terület. Az intenzív munkahelyi környezetben, pl. sok beteget fogadó osztályokon gyakoriak a 12-14 órás műszakok. A folyamatos készenlét miatt sokan tapasztalnak krónikus fáradtságot. A folyamatos túlórák vagy éppen a csapattagok közötti kommunikációs nehézségek miatt kialakuló konfliktusok pedig jelentős mértékben képesek növelni a szakemberek stressz-szintjét. Ezek pedig külön-külön és együtt is kiégéshez vezethetnek. A mindennapi hajtásban sok dolgozó érzi azt is, hogy az erőfeszítéseit nem értékelik eléggé. És ha ez még nem lenne elég, az egészségügyi technológiák gyors fejlődése, az állandó szakemberhiány vagy éppen a mesterséges intelligencia miatt megjelenő bizonytalanság is meglehetősen nyomasztó tud lenni. Az anyagi elismerés mellett azonban számos más jutalmazási megoldás is növelhetné az elégedettséget.
Intézményvezetőként ugyanakkor egyre nehezebb a feladat, fenntartani a dolgozói motivációt, hosszútávon megtartani a legjobb egészségügyi szakembereket, hogy a külföldi ajánlatokkal szemben a hazai klinikák is versenyképesek maradjanak.
Az olyan intézkedések, mint a személyre szabott karriertervezés, a különböző szakmai mentorprgramok, a rendszeres elégedettségi felmérések és a különböző innovatív technológiai megoldások hatékonyan hozzájárulhatnak a motiváció fenntartásához. A magánegészségügyben pedig már az is látszik, hogy a különböző megtartási programok kialakítása nemcsak előny, hanem rövidesen alapvető elvárás lesz a szektorban.
A rendszeres időközönként tartott négyszemközti értékelő megbeszéléseken a munkavállalók nemcsak a teljesítményükről kapnak visszajelzést, hanem konkrét, mérhető eredményeiket is megvitathatják a vezetőséggel. Ez a közvetlen és nyitott kommunikáció segít növelni a bizalmat, megismerni az egészségügyi szakemberek személyes preferenciáit és közvetlen visszajelzéseket kapni az adott osztály működéséről.
A pontosan meghatározott KPI-ok (Key Performance Indicator), azaz a legfőbb teljesítménymutatók jó alapot adnak a teljesítményalapú bónuszrendszer kialakításához. Érdemes a célokat a munkavállalókkal együtt meghatározni, hiszen csakis akkor lehet motiváló, ha reális az esély az elérésére.
Az egészségügyi szakma rendkívül gyorsan változik, sorra jelennek meg az új kutatások, és technológiák. A szakmai workshopokon és konferenciákon való részvételi lehetőség javítja a személyes kompetenciákat és az intézmény eredményességéhez is hozzájárul.
A szakmai mentorprogramok során minden kolléga kap egy tapasztalt, szakmai mentort, aki támogatni tudja a személyes és szakmai fejlődésben. Ez azért is jó, mert segítheti az kollégák beilleszkedését, könnyebben és gyorsabban felveszi a munkahelyi szokásokat, protokollokat és a kollégákkal is könnyebben megtalálja a közös hangot. Ez csökkenti az onboarding idejét, és jellemzően az így beillesztett szakemberek tovább is maradnak az adott intézményben.
A magánélet és munka egyensúlya régóta kulcskérdés a munka világában és ugyanígy az egészségügyben is. A szakmai és privát élet jobb összehangolása segíthet csökkenteni a hosszú műszakok miatti kimerültséget, és hozzájárulhat a kiégés megelőzéséhez.
Ahogy a fentiekből is látszik az egészségügy egy rendkívül stresszes munkakörnyezet és jelentősen növelheti a motivációt, ha az intézmény is segít a munkavállalók magas stressz-szintjének csökkentésében. Erre jó megoldást jelenthetnek a különböző stresszkezelő tréningek, workshopok vagy pl. a mindfulness alapú stresszcsökkentő tanfolyamok.
Sokan úgy tartják, hogy minden embernek szüksége lenne egy pszichológusra, akivel előítéletek nélkül, rendszeresen beszélgethet az elakadásairól, problémáiról, legyenek azok magánjellegűek vagy éppen az egészségügyi munkához kapcsolódóak. Óriási motivációt adhat, ha ezt a segítséget a munkahely is képes megadni a munkavállalók számára.
A heti rendszerességgel tartott meetingeken a munkatársak szabadon megoszthatják egymással és a vezetőséggel az ötleteiket, észrevételeiket, javaslataikat és aggályaikat. Ez a fajta nyílt és őszinte kommunikáció növeli a bizalmat, miközben előremutató fejlesztéseket eredményezhet, amelyet a munkatársak magukénak éreznek, azonosulni tudnak vele.
A rendszeres időközönként, pl. negyedévente végzett anonim kérdőívek segítségével azok is bátran elmondhatják a véleményüket, akik valami miatt személyesen nem akarják. Az eredmények így is jó alapot adhatnak a fejlesztésekhez.
Természetes folyamat, hogy életünk során változunk, életünk különböző szakaszaiban egészen más preferenciák mentén élünk és dolgozunk, és az egészségügyi dolgozókat kiemelten veszélyeztető kiégés is új karrierút felé terelheti a szakembereket. Az egészségügyi karriercoaching ülések célja megadni a kellő motivációt a szakmai előre- vagy továbblépéshez. A személyes erősségek és adottságok kiemelésével, valamint az egyéni célok és szükségletek figyelembe vételével könnyedén megtalálható a vágyott biztonságérzetet adó egészségügyi munkahely. Akkor is, ha a szakmai előrelépés, a munka- és magánélet egyensúlyának megteremtése, a munkaerőpiacra való visszatérés vagy éppen a külföldről való hazaköltözés a cél.
A teljesítményértékelési rendszer kialakításával számszerűsíthető célokat állíthatunk fel, pl. a betegellátási mutatók javítására, a csapatmunka fejlesztésére stb.. Ezek éves értékelésekor objektíven látható, milyen mértékben sikerült elérni a kitűzött célokat és az egészségügyi szakemberek személyes és szakmai fejlődése is egyértelmű.
A csapatépítő tréningek célja nem a közös ivászat, sokkal inkább az adott intézményben gyakran felmerülő problémák közös megoldása, játékos problémamegoldó feladatok, készségfejlesztő gyakorlatok segítségével, ami a kollégák közötti bizalmi kapcsolatra és a hatékony kommunikációra is pozitívan hat.
Világunk visszavonhatatlanul digitalizálódik, a modern betegadat-kezelő rendszerek pedig nemcsak az adminisztrációs feladatokat csökkentik, de átláthatóbbá válnak a folyamatok. Ha minden érintett szakember és dolgozó számára ugyanazok az adatok állnak rendelkezésre, akkor hatékonyabb az együttműködés, összességében pedig javul a páciens-élmény és elégedettség is. Az átállás persze nem megy egyik napról a másikra, tapasztalt egészségügyi szervezetfejlesztő azonban segít a folyamatok egyszerűsítésében, az új rendszerek bevezetésében, a munkavállalókkal való kommunikációban egyaránt.
Az egészségügyi szakemberek motiválása nemcsak az általános jóllétet növeli, de mérhető eredményeket hoz, konkrét lépéseket hív életre. A nyílt és őszinte kommunikáció, a személyre szabott mentor- és jutalmazási rendszerek vagy a karrier coach bevonása javítják az egészségügyi dolgozók hatékonyságát, a betegellátás minőségét és csökkentik a fluktuációt. A modern, innovatív rendszerek bevezetése, valamint a szakmai továbbképzési lehetőségek erősítik a dolgozói elkötelezettséget, és az intézmények hosszú távú versenyképességét.
Neked is segítünk az egészségügyi dolgozók motiválásában, írj nekünk!
Olvass még több aktualitásról, érdekességről és az új HR trendekről az egészségügy folyamatosan változó világából a MedConnect blogon!
Legfrissebb hírek az egészségügyi HR világából.
Egészségügyi szakemberként dolgozni óriási kihívás. A feszített munkatempó, a túlórák, a fizikai és mentális terhelés és sokszor a saját szükségletein...
Az egészségügyben a hatékony kommunikáció életmentő is lehet. Az orvosok, egészségügyi szakemberek, adminisztratív munkatársak együttműködésének siker...
Óriási változás előtt áll az egészségügy, hiszen az egészségügy digitalizációja új korszakot nyitott az orvosok számára. Egyre inkább előtérbe kerülne...
Adatok mindenhol. A világ összes adatának 30%-a az egészségügyből származik, amelyek sokáig csak fizikailag, az adott szakorvosnál álltak rendelkezésr...
A világunk egyre inkább digitalizálódik. Ami nemcsak számos lehetőséget, de rengeteg megoldandó feladatot is ad egészségügyi intézmények vezetőnek, ha...
A betegszám folyamatos növekedése, a rohamléptekben fejlődő technológia és mellé az évek óta emelkedő munkaerőhiány jelentős kihívások elé állítja az ...