Így válassz karrier tanácsadót

Egészségügyi szakemberként bármikor eljöhet a pillanat, amikor úgy érezzük, hogy talán jobb lenne karriert váltani, valami mást csinálni. Ilyenkor nemcsak szakmailag, hanem érzelmileg is elhatalmasodik a bizonytalanság érzése, és felmerül a kérdés: vajon jó úton járunk, valóban azzal foglalkozunk, ami nekünk való, van még idő, lehetőség váltani? Ilyenkor óriási segítséget jelenthet egy karriertanácsadó. A cím azonban nem jelent azonnal szakmaiságot és tapasztalatot. Ebben a posztban abban segítek, mi alapján válassz karrier tanácsadót akkor, ha az egészségügyben dolgozol és elakadtál a szakmai utadon.

Honnan tudhatod, hogy karrier tanácsadóra van szükséged?

Nem csak akkor érdemes karrier tanácsadóhoz fordulni, ha már teljesen megutáltad a jelenlegi munkádat és teljesen kilátástalannak érzed a jelenlegi helyezet vagy éppen a jövőt. Érdemes már az első jelekre is odafigyelni, hiszen a szakmai elakadások és végső esetben a kiégés nem egyik pillanatról a másikra köszönt be. Akár évekig is tarthat, mire a mindennapokban is gondot okozó szintet elér. 

Érdemes karrier tanácsadóhoz fordulni, ha 

  • folyamatosan kimerültnek érzed magad és egy kiadós alvás sem segít, 
  • visszatérő motivációhiányt vagy érdektelenséget tapasztalsz, 
  • egyre több szituációban vagy türelmetlen és ingerlékeny, 
  • újra és újra elkap a “valami mást” csinálnék érzés, 
  • úgy érzed, mindenki előbbre tart nálad, 
  • nem tudod megteremteni az egyensúlyt a munka és a magánélet között. 

Ha magadra ismertél, akkor mindenképpen olvass tovább, máris tudni fogod, mi alapján válassz karrier tanácsadót. 

Gondold át, miben van szükséged segítségre

Nem minden egészségügyi karrier tanácsadó foglalkozik minden területtel, ezért fontos, hogy mielőtt szakemberhez fordulsz gondold végig, hogy hol tartasz most és mire van szükséged. Jó, ha meg tudod fogalmazni, hogy mi a célod, mit szeretnél elérni. 

Tedd fel magadnak a kérdést: melyik élethelyzetben vagyok jelenleg? 

  • Pályaválasztás előtt állsz, és nem tudod, hogy az egészségügyi pálya neked való-e, illetve, hogy melyik területén éreznéd igazán jól magad? 
  • Kiégtél a jelenlegi munkádban és nem tudod, hogy a nézőpontváltás, egy új szakterület vagy egy teljesen más szakma lenne a jó irány?
  • Megakadtál a szakmai karrieredben, úgy érzed, hogy évek óta ugyanabban vagy, nem jutsz előrébb, nem érkeznek visszajelzések és egyre kevesebb a motivációd?
  • Foglalkoztat a külföldre költözés gondolata, de nem tudod, hogy merre indulj, hogyan keress munkát vagy mire van ehhez szükséged? 
  • Fiatal édesanyaként szeretnél visszatérni a munka világába, de nem tudod, milyen munkát vállalj, mire kell készülnöd, mennyi terhelést bírsz és hogyan tudod majd megtalálni az egyensúlyt az anyaság és a karrier között?
  • Vezetőként szeretnél előrébb lépni, de hiányzik a mentorálás és a támogatás? 

MedConnect tipp: Probáld meg egyetlen mondatban megfogalmazni, hogy mit vársz a karrier tanácsadótól, mire van szükséged és milyen lehetőségeket keresel.

Ellenőrizd a szakmai hátteret

Lassan a 10 millió tanácsadó és coach országában élünk és sokszor nehéz elsőre megállapítani, hogy az adott karrier tanácsadó szakmailag hozzáértő-e. Ha már tudod, hogy pontosan miben van szükséged a segítségére, sokkal könnyebben meg tudod határozni azt is, hogy milyen szakmai tapasztalattal lesz kompetens a te esetedben. 

Egészségügyi szakemberként nagy előny, ha van tapasztalata az egészségügy területén, rendszeresen dolgozik orvosokkal, egészségügyi szakemberekkel, így pontosan ismeri a szakterület nehézségeit, kihívásait. 

Ha karrierváltást tervezel, akkor előny, ha van tapasztalata karrierváltás kísérésében és esetleg kiterjedt szakmai kapcsolatrendszerrel rendelkezik, toborzásban, fejvadászatban és kiválasztásban is van gyakorlata. 

Ha az eltűnt motivációdat szeretnéd visszaszerezni, akkor a kiégésben való tapasztalata tud segíteni. Egyes kérdésekben pedig a pszichológiai vagy HR tapasztalat lehet segítség. 

Számodra hasznos információ lehet, hogy az állami vagy a magánegészségügyben van-e gyakorlata, ismerős-e számára a multis vagy startup környezet, illetve inkább a nonprofit szektorban mozog otthonosabban. 

Milyen módszertan lesz ideális számodra? 

Fogalmam sincs, hangozhat a gyors válasz. Joggal. Természetesen nem kell tisztában lenni a karrier tanácsadás főbb módszertanával, érdemes azonban megkérdezni a választott coachot, hogy 

  • hogyan dolgozik? 
  • milyen teszteket, módszereket alkalmaz?
  • online vagy személyesen lesznek az ülések? 
  • hány alkalommal találkoztok majd?
  • mennyibe kerül egy alkalom? 
  • milyen lépésekre számíthatsz? 
  • lesznek-e közben feladatok?
  • kapsz-e írásos összefoglalót a megbeszéltekről?
  • mi történik az ülések után?

Jó, ha a tanácsadás nemcsak egy beszélgetés a naptáradban, hanem két ülés között is ad gondolkodni valót, ami így még hatékonyabbá teszi a folyamatot.

Figyeld meg, hogyan működik a kettőtök közötti kémia

Nem minden ember passzol össze egymással és ez teljesen rendben van. A karrier tanácsadó választás egyik legfontosabb szempontja éppen ezért, hogy emberileg, a személyiségeteket tekintve mennyire illetek össze egymással. Ezt könnyen felmérheted az alapján, hogy 

  • már az első beszélgetések során kialakul-e közöttetek a bizalom, 
  • tud-e úgy kérdezni, hogy bátran merj neki válaszolni, anélkül, hogy kellemetlenül éreznéd magad,
  • őszinte, de nem bántó visszajelzéseket ad,
  • úgy érzed, hogy figyel rád, személyre szabja az üléseket, nem csak egy sablont követ. 

Extra szempontok egészségügyben dolgozóknak

Az egészségügy egy speciális terület a munka világában. Kívülállók számára sokszor láthatatlan dinamikák mozgatják, ezért is tud segíteni jobban egy kifejezetten egészségügyi területre specializálódott karrier coach. Hiszen belülről ismeri a rendszert, érti és érzi, hogy mit jelent az ügyeleti rendszer, a szakvizsga útvonala, a munka-magánélet egyenetlenségének konfliktusa. Az egészségügy széles spektrumát ismeri, így jó rálátása van arra, hogy orvosként, ápolóként, gyógytornászként vagy egészségügyi szakemberként a szakma mely területén nyílhatnak lehetőségek, ha karrierváltásra kerülne sor. Megértéssel fordul a kliens felé egészségügyi szakmai kiégés, túlterheltség és érzelmi kimerülés esetén is. Nemcsak a pályaelhagyásban, hanem az újratervezésben is látja a megoldási lehetőségeket.

Amint látod talán nem is olyan egyszerű a karrier tanácsadó választása, hiszen a jó coaching folyamat nemcsak arról szól, hogy a szakember megmondja, hogy mit kellene tenned. Sőt! 

Azonnali “red flag”, ha

  • gyors/azonnali megoldást kínál, 
  • nem kérdez, inkább előadást tart, 
  • nem személyre szabott az ülés, csak sablonokat követ, 
  • weboldal hiányában nem tudod ellenőrizni a szakmai hátterét, 
  • gyors döntésre, azonnali elköteleződésre próbál rávenni. 

A jó karrier tanácsadó rengeteget kérdez, terel az úton, segít megérteni, hogy mi zajlik benned, mi mozgat, mik az erősségeid, melyek a gyengeségeid. Tükröt tart, de nem bírál, és támogat abban, hogy meghozd a számodra legjobb döntést a karriered jövőjéről. 

A Medconnectnél 10+ év egészségügyi toborzás tapasztalat alapján jól látjuk a munkáltatói igények folyamatos változását. A személyes adottságok, az egyéni célok és szükségletek figyelembe vételével gyorsabban megtaláljuk a vágyott biztonságérzetet adó egészségügyi munkahelyet. Akkor is, ha a szakmai előrelépés, a munka- és magánélet egyensúlyának megteremtése, a munkaerőpiacra való visszatérés vagy éppen a külföldről való hazaköltözés a cél.

Neked is segítünk megtalálni az anyagi és erkölcsi elvárásainak megfelelő munkahelyet! Írj nekünk!

Kapcsolatfelvétel »

A MedConnect blogja

A MedConnect blogja

Olvass még több aktualitásról, érdekességről és az új HR trendekről az egészségügy folyamatosan változó világából a MedConnect blogon!


MedConnect Blog

Legfrissebb hírek az egészségügyi HR világából.

Kapcsolatfelvétel