A MedConnect blogja
Olvass még több aktualitásról, érdekességről és az új HR trendekről az egészségügy folyamatosan változó világából a MedConnect blogon!
Az egészségügyi szektor az egyik legjobban megterhelő és legnagyobb stresszel járó szakterület. Az orvosok, ápolók és más egészségügyi szakdolgozók napi szinten találkoznak élet-halál helyzetekkel, jelentős érzelmi megpróbáltatásnak vannak kitéve, rendkívüli munkaterhelés hárul rájuk és sokszor a feltételek sem ideálisak. Nem meglepő, hogy a kiégés az egészségügyben egyre nagyobb méreteket ölt. Bár elsőre a menekülés tűnik a legjobb megoldásnak, sokszor nem kell elengedni az imádott hivatást, mert van más, járható út is.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a kiégés a krónikus munkahelyi stresszből eredő tünetegyüttes, amely jelentős fizikai-érzelmi és mentális kimerülést eredményez. A hosszú ideig fennálló, fokozott érzelmi megterhelés következtében kialakuló állapot miatt az érintett tartós tehetetlenséget, inkompetencia érzését éli meg, csökken a munkakedve, a motivációja és munkahelyi teljesítménye, és a feladatait is monotonnak, értéktelennek tartja. Következményeként sérülhetnek és felszínessé válhatnak a munkahelyi kapcsolatok, konfliktusok alakulhatnak ki és akár egészségügyi panaszok is jelentkezhetnek.
A kiégést a WHO nem sorolja az orvosi állapot vagy mentális zavar kategóriájába, ennek ellenére kell foglalkozni vele, mert ha már kialakult, külső segítség nélkül nehéz leküzdeni. Bár a kiégés ellen a megelőzés lenne a leghatékonyabb védekezés, a mindennapos teljesítménykényszer árnyékában kevés munkáltató foglalkozik ezzel és a munkavállalók is csak akkor találkoznak a témával, amikor már maguk is érintettek. Ekkor is jó, ha minél előbb be tudjuk azonosítani, hogy kiégés okozza a panaszokat és szakember, pl. egészségügyi karrier coach segítségét kérjük.
A kiégés nem egyik pillanatról a másikra történik meg, az első tünetek már egészen korán jelentkeznek.
A probléma akkor kezdődik, amikor a kezdetben lelkes, kitartó és és proaktív szakember pozitív visszajelzések hiányában elveszíti a lelkesedését, a teljesítménye fokozatosan csökkenni kezd és a munkatársak és a feladatok iránt is alábbhagy az érdeklődése.
Ezeket ő maga is észleli, ezért megpróbál még nagyobb intenzitással dolgozni és bizonyítani rátermettségét. A munka miatt hanyagolni kezdi a társas kapcsolatait, mégis egyre kevésbé lesz hatékony és a betegek felé is tanúsított empatikus hozzáállása is elvész.
A kiégés utolsó fázisában megjelenik a közöny, amikor is a szakember már csak rutinból végzi a feladatait, kerüli a társas kapcsolatokat, visszahúzódóvá és rosszkedvűvé válik. Ekkor jelennek meg az egyértelmű fizikai tünetek is.
Sokszor nehéz egyértelműen felismerni a kiégést, mert a tünetei fokozatosan alakulnak ki és könnyen összetéveszthetők a mindennapi stresszel. Ha viszont sokszor lelkileg és testileg is fáradtnak érzed magad, észreveszed, hogy egyre kevésbé érdekel a munkád vagy a betegeid, érezhetően csökken a teljesítményed vagy sokkal több energiát igényel a feladataid elvégzése, mint korábban, akkor kiégésre gyanakodhatsz.
Figyeld meg, hogy mennyire jellemzők rád az alábbi tünetek:
Ha ezeket a tüneteket tapasztalod magadon, vedd komolyan a helyzetet és fordulj hozzánk bizalommal. Az egészségügyi karrier coaching sokat segíthet, mert nem mindig csak a munkahelyváltás jelenthet megoldást. A kiégés ugyanis kezelhető, és a megfelelő lépésekkel, szakértői támogatással és változtatásokkal újra helyreállítható a munka és magánélet egyensúlya.
Olvass még több aktualitásról, érdekességről és az új HR trendekről az egészségügy folyamatosan változó világából a MedConnect blogon!
Legfrissebb hírek az egészségügyi HR világából.
A betegszám folyamatos növekedése, a rohamléptekben fejlődő technológia és mellé az évek óta emelkedő munkaerőhiány jelentős kihívások elé állítja az ...
A különböző karrierutak rendkívül változatosak és sokszínűek lehetnek, de mindannyiunk életében adódhatnak olyan élethelyzetek, amikor azt érezzük, ho...
Az egészségügy az egyik leginkább fejlődésért és innovációért kiáltó iparág. Annak ellenérére, hogy a fejlesztések hatékonyabbá teszik a folyamatokat ...
Egészségügyi fejvadászként évek óta tapasztaljuk, hogy sok orvos szeretne visszaköltözni Magyarországra több éves külföldi praktizálás után. Ugyanakko...
Az egészségügyi szervezetfejlesztés célja az intézmény hatékonyságának növelése, a munkafolyamatok optimalizálása és a munkahelyi kultúra javítása. Az...
Az egészségügy egy rendkívül összetett és dinamikusan változó környezet, ahol az eredményességben az emberi tényező kulcsszerepet játszik. Az emberek ...