A MedConnect blogja
Olvass még több aktualitásról, érdekességről és az új HR trendekről az egészségügy folyamatosan változó világából a MedConnect blogon!
Az orvosok és egészségügyi szakdolgozók toborzása és hosszú távú megtartása egyre nagyobb gondot jelent az intézmények számára. Ezért is értékelődik fel egyre inkább az egészségügyi mediátor szerepe a személyes interjúk és bértárgyalások során. De mit is jelent pontosan az egészségügyi mediáció, mit csinál a mediátor és milyen esetekben érdemes megbízni? Nézzük meg pontról pontra.
Az egészségügyi mediáció folyamata során egy független, harmadik fél segít közös nevezőre hozni az egészségügyi intézmények és a foglalkoztatni kívánt orvosok igényeit, elvárásait és lehetőségeit. A mediátor szakértőként segít az interjúk, az egyeztetések lebonyolításában és a bértárgyalások koordinálásában.
Nagy előnye, hogy pontosan ismeri a szervezet fő szempontjait és a jelölt személyes preferenciáit. Így gyorsabban és hatékonyabban találja meg a mindkét fél számára előnyös és elfogadható kompromisszumot.
Egészségügyi mediátor bevonására sok esetben akkor kerül sor, amikor az intézmény már kiválasztotta az orvost, akit szívesen foglalkoztatna, a feltételekben azonban nem tudnak megegyezni. Ilyenkor a mediátor bevonása segít hatékonyan előrelendíteni a folyamatot.
Az egészségügyi mediátor
A mediátor szerepe kizárólag a tárgyalások és egyeztetések koordinálására és a haladás elősegítésére terjed ki. Nem vesz részt a döntéshozatalban és nem befolyásolja egyik felet sem a szabad döntésében.
Ugyanakkor
Az egészségügyi mediáció sikerét jelentősen befolyásolja, hogy mennyire közeliek vagy éppen távoliak a felek elvárásai és igényei. Ezért kulcsfontosságú, hogy a mediátor a lehető legtöbb információval rendelkezzen az orvosról és az egészségügyi intézményről egyaránt.
A folyamat kezdetén a mediátor külön-külön egyeztet az orvossal és az egészségügyi intézmény képviselőjével, amely során pontosan feltérképezi
A mediátor kulcsfontosságú szerepet vállal az egymástól eltérő elképzelések közelítésében és a hosszútávon sikeres együttműködés létrehozásában. Működő kompromisszum például, hogy a közös munka az elvártnál alacsonyabb bérezéssel indul, majd 3 hónapot követően újratárgyalják a juttatásokat. Ez idő alatt az intézmény is felmérheti, hogy illik-e az orvosi teambe az új kolléga, milyen szakmai kompetenciákkal tudja támogatni a szervezet munkáját. Amennyiben egyeznek az elvárások, kockázat nélkül tudja vállalni hosszú távon a magasabb bérezést.
Fontos ugyanakkor, hogy a mediátor a teljes folyamat alatt semleges és objektív közvetítőként vesz részt. Mindkét fél érdekeit ugyanúgy képviseli annak érdekében, hogy az egyeztetések konstruktívak és eredményesek legyenek, és előnyös és elfogadható megoldás szülessen.
Az egészségügyi mediáció hatékony és eredményes stratégiai lépés az egészségügyi intézmények toborzási folyamatában és bevált megoldás a kezdetben egymástól eltérő feltételek közelítéséhez. Mediátor alkalmazásával sokszor hetek alatt megállapodás születik, ezzel a szervezetek rengeteg időt és pénzt spórolnak, és a választott orvos jóval korábban csatlakozhat a teamhez.
Segítünk egyszerűsíteni és sikeresebbé tenni az egészségügyi bértárgyalásokat. Ajánlatkéres »
Olvass még több aktualitásról, érdekességről és az új HR trendekről az egészségügy folyamatosan változó világából a MedConnect blogon!
Legfrissebb hírek az egészségügyi HR világából.
A különböző karrierutak rendkívül változatosak és sokszínűek lehetnek, de mindannyiunk életében adódhatnak olyan élethelyzetek, amikor azt érezzük, ho...
Az egészségügy az egyik leginkább fejlődésért és innovációért kiáltó iparág. Annak ellenérére, hogy a fejlesztések hatékonyabbá teszik a folyamatokat ...
Egészségügyi fejvadászként évek óta tapasztaljuk, hogy sok orvos szeretne visszaköltözni Magyarországra több éves külföldi praktizálás után. Ugyanakko...
Az egészségügyi szervezetfejlesztés célja az intézmény hatékonyságának növelése, a munkafolyamatok optimalizálása és a munkahelyi kultúra javítása. Az...
Az egészségügy egy rendkívül összetett és dinamikusan változó környezet, ahol az eredményességben az emberi tényező kulcsszerepet játszik. Az emberek ...
Az egészségügy területén kiemelt jelentőségű a szervezeti egyensúly kialakítása, hiszen, ha az orvosok és szakdolgozók jól érzik magukat a mindennapos...