4 kihívás az egészségügyi innováció bevezetésében és a megoldásuk

Az egészségügy az egyik leginkább fejlődésért és innovációért kiáltó iparág. Annak ellenérére, hogy a fejlesztések hatékonyabbá teszik a folyamatokat és jelentősen képesek javítani az ellátás minőségét, az intézményvezetők mégis számos kihívással találkoznak. Ilyenkor rendszerint rövid idő alatt kiderül, hogy szervezetfejlesztés nélkül az innovációk sikeres intergrációja is elképzelhetetlen. Mutatjuk, hogyan kezeli a helyzetet a Medconnect a gyakorlatban.

Az egészségügyi innovációk típusai

Az egészségügyi innovációk rendkívül sokféleképpen megjelenhetnek. 

  • A technológia fejlődésével pl. a telemedicina vagy a mesterséges intelligenciát alkalmazó eszközök forradalmasítják a diagnosztikát és a betegellátást. 
  • Az újító kezelési módszerek és terápiák a hatékonyabb és személyre szabott kezelési tervek kidolgozásában segítenek. 
  • A szervezeti és működési modellek megreformálása pedig a betegközpontúság növelését támogatja. 

Nem is kérdés, hogy szükség van a fejlődésre. A végeredmény is kecsegtető. A bevezetés során azonban szinte minden esetben számos kihívást kell kezelni. 

4 leggyakoribb kihívás és a megoldásuk

1. Munkatársak ellenállása

A tapasztalat azt mutatja, hogy az egészségügyi innovációk bevezetése előtt a munkatársak és a betegek felől is megjelenhet egyfajta ellenállás. Ennek oka, hogy nem ismerik az új rendszereket és technológiákat, és emiatt tartanak azoktól. 

Nagyon fontos ezért a részletes kommunikáció és az érintettek bevonása a változás folyamatába, hogy mindenki megértse az újítások előnyeit és szívvel-lélekkel tudja támogatni azt.

2. Szakmai hiányosságok 

Az új technológiák bevezetése a munkatársaktól is új készségek elsajátítását igényli. Ezért elengedhetetlen a részletes és folyamatos képzési programok kidolgozása. Így a későbbiekben a munkatársak magabiztosan tudják használni az új technológiákat. 

Az online elérhető szakmai továbbképzések és a személyes jelenlétet igénylő gyakorlati programok kombinálása hatékony megoldás, amellyel a szakmai csapat nemcsak szakmailag fejlődik, de nő a lojalitása és az újdonságokkal szembeni ellenállás is könnyebben kezelhető.

3. Anyagi és infrastrukturális korlátok 

Az egészségügyi innovációk bevezetése minden esetben jelentős anyagi beruházást igényel. Az infrastruktúra fejlesztése és a szükséges eszközök beszerzése leginkább a szervezet számára jelent komoly kihívást. 

Ezért a pénzügyi tervek kidolgozása és az elérhető források felkutatása elengedhetetlen a sikerhez. Érdemes gyümölcsöző partnerségeket kialakítani és felkutatni a megvalósításhoz szükséges támogatásokat.

4. Szervezeti struktúra és folyamatok hiányosságai

Az új innováció integrálása egy már meglévő és stabilan működő szervezetbe sem egyszerű. Sokkal bonyolultabb azonban, ha nincs kiforrott szervezeti struktúra és részletesen kidolgozott folyamatok.

Az új technológiák és módszerek bevezetése előtt ezért gyakori, hogy a vezetés először egészségügyi szervezetfejlesztőhöz fordul, aki segít optimalizálni a folyamatokat és összeállítani a céloknak leginkább megfelelő orvosi és szakmai teamet. 

Az így kialakított rugalmas és adaptív szervezeti struktúra már lehetővé teszi az egészségügyi innovációk hatékony integrálását. A folyamatok és protokollok optimalizálásával pedig zökkenőmentes lesz a mindennapi működés és a betegellátás.

Az egészségügy rohamtempóban fejlődik és egyre több intézmény vezet be új technológiákat, diagnosztizálási módszereket és terápiákat. A hosszú távú sikerhez a folyamatos fejlődés elengedhetetlen, de fontos, hogy minden egyes érintett támogassa a változásokat és elkötelezett legyen a folyamatos fejlődés iránt. Ebben tud segíteni a MedConnect! 

Neked is segítünk, vedd fel velünk a kapcsolatot! 
Kapcsolatfelvétel »


A MedConnect blogja

A MedConnect blogja

Olvass még több aktualitásról, érdekességről és az új HR trendekről az egészségügy folyamatosan változó világából a MedConnect blogon!


MedConnect Blog

Legfrissebb hírek az egészségügyi HR világából.

Kapcsolatfelvétel